Запрошуємо вас до старовинного містечка Ржищів, що розкинулося на правому березі Дніпра за 70 кілометрів на південь від Києва. Місцевість відома ще з часів трипільської культури. Надзвичайна природа, захоплюючі краєвиди й могутня ріка ваблять сюди людей здавна. Відвідайти і ви, а PokatushkiUA допоможуть вам чудово провести час, відпочити й побачити багато цікавого.

Що подивитись?
  • Затоплена церква (Свято-Преображенського храм)
  • Лиса гора
  • Іван гора (чудовий вид з Дніпрових круч)
  • Липки (чудовий вид з Дніпрових круч)
  • Музей образотворчого мистецтва ім. Задорожнього
  • Ржищівський археолого-краєзнавчий музей
Що робити?
Історія міста

Ржищів лежить у гирлі річки Леглич на правому березі Канівського водосховища за 70 кілометрів на південь від Києва і 20 кілометрів на північний схід від Кагарлика.
Місцевість, на якій розташовується сучасний Ржищів, була заселена з давніх часів. Коли і ким заснований Ржищів невідомо. Невідомо також і походження самої назви Ржищів. Існує цілий ряд легенд, що пов'язують походження назви з іржанням коня: «Ржи-ще».

Також є версія про походження назви від вирощування древніми племенами полян жита «Рожише». Лаврентій Похилевич пояснював, що Ржищів «є древнє Вжище згадуване в Руських літописах до XIII сторіччя. Цю давню назву вважаємо переробленою в Ржищів від польського слова Ржеча (Rzesza)— натовп». Древнє Вжище в перекладі з тої ж польської означає «торговище». Яка з цих версій найпевніша, гадати тяжко, бо досі не знайдено ніякого документу, що б доводив точніший час заснування селища та походження його назви.

Перші поселення в цьому районі археологи відносять до епохи Трипілля, приблизно VI-III тисячоліття до нашої ери. У зведенні перших давньоруських історичних нарисів «Повісті временних літ» цей район згадується літописцем Нестором в описі розселення в VI–VII століттях в правобережжі Дніпра полян.

На Іван-горі за часів Київської Русі було городище з фортецею. Раніше дві косі смуги звужували русло Дніпра так, що намивався брід між лівим та правим берегами, тому Іван-гора мала велику стратегічну цінність. Розкопки показали, що вона була спалена на початку 13 століття ханом Батиєм.
У роки визвольних війн під проводом Богдана Хмельницького місто знаходилося в центрі подій. У грудні 1653 р. у Ржищеві відбулась попередня зустріч гетьманської ради Богдана Хмельницького з Московським посольством на чолі з боярином Бутурліним.

Нажаль, у зруйнованому під час Другої Світової війни Ржищеві збереглося небагато історичних будівель. Найбільш значущою з них є Троїцька церква, пам'ятка архітектури національного значення. Головною ж пам'яткою Ржищева є численні археологічні знахідки Трипільської доби. У центрі міста організовано «Трипільський парк», встановлена ритуальна фігура біноклевидної форми, що стала також центральним елементом нового герба і головним символом Ржищева. У самопроголошеної столиці Трипільської культури проводиться щорічний річний етнічний фестиваль «Трипільське коло».

1963 року у Ржищеві почали проводити археологічні дослідження, які тривали більше трьох років. Тоді було віднайдені давні і цінні предмети. Подібні розкопки повторили у 1982–1983 і 2001–2003 роках. у 2004 році у Ржищеві з’явився археологічний музей.

Експозиція музею складена на основі археологічних матеріалів, знайдених під час розкопок на території Ржищева. Тут представлено предмети від часів Трипілля до Другої світової війни. У кількох залах розміщено знахідки археологів, що належать до декількох історичних культур. Краєзнавчий відділ музею присвячений історії Ржищева у період 16–20 століть. Експонати цього залу розповідають про основні події в житті міста. Тут представлені матеріали про Ржищівський замок і розвиток поселення.

У музеї працює окрема етнографічна експозиція, яка розповідає про життя і побут селян і міщан 18–20 століть. Окремі експозиції в археологічному музеї присвячені Голодомору 1932–1933 років і подіям Другої світової війни. У виставковому залі також представлено роботи народних майстрів Ржищева та інших міст Київської області. Загалом вся експозиція налічує понад 5 тисяч експонатів. Зараз музей є культурним, освітнім і науково-дослідним закладом, який здійснює охорону і реставрацію пам'яток, які пов'язані з історією місцевого краю.

У виставковому залі також представлено роботи народних майстрів Ржищева та інших міст Київської області.

Місто Ржищів також відоме своєю Липовою алеею – історичною пам'яткою, з якої відкриваються фантастичні види на Дніпро та Спасо-Преображенську церкву. Також ця алея є популярним місцем для відпочинку серед жителів Ржищева.
Приїздіть покажемо, розкажемо, покатаємо – відвеземо до Спасо-Преображенської церкви, на острови.

Як доїхати
Ржищів має регулярне автобусне сполучення із Києвом і Черкасами.
Зі столиці можна їхати маршрутним таксі «Київ – Ржищів» від АС «Видубичі» (біля станції метро «Видубичі»). Від Києва сюди ведуть автошляхи Р01 і Р19, а від Черкас – P10 і Р09.

Зв'яжіться з нами – ми підкажемо варіанти відпочинку, зустрінемо, організуємо ваше дозвілля!